HAKKIMIZDA

Gökcem “KONYA DOWN” Özel Çocuklar Eğitim ve Spor Kulübü Derneği 2010 yılında özel gereksinimli bireylerin sportif faaliyetler yapabilmesi ve turnuvalara katılabilmeleri amacıyla kurulmuş olmasına rağmen kurulduğu yıldan itibaren her yıl uluslararası boyutta farkındalık programları yürütmüştür.
2013 yılından itibaren ise özel gereksinimli gençlerin iş istihdamına yönelik çalışmalara ağırlık vermiş ve bu kapsamda Aralık 2013 tarihinde İŞKUR işbirliği ile Konya Hilton Garden Inn otelinde 6 özel gereksinimli bireye 6 ay boyunca iş başı eğitimi verilmiştir. 6 aylık proje sonunda ise otel 3 özel gereksinimli bireyi normal kadrodan işe alıp istihdam etmiştir.
Son olarak da 2015 yılı Down Sendromlular gününde kurulduğu il olan Konya’da 15 farklı ulusal firmada 21 Down Sendromlu bireyi birgün işe yerleştirmiştir.
Yapılan bu çalışma ile özel gereksinimli gençlerin iş hayatında neler yapabileceğine yönelik toplum farkındalığı oluşturmuştur.
Eylül 2015 tarihinde ise GÖKCEM KAFE&RESTAURANT projesi hayata geçirilmiştir. Bu projenin amacı:
Özel gereksinimli gençlere fırsat eşitliği sağlayarak iş istihdamlarını sağlamak amacıyla kurulmuş bir yer olmasına rağmen hiçbir zaman sadece Gökcem Cafe & Restaurantda sınırlı sayıda özel gereksinimli gencin iş istihdamlarının sağlanması düşünülmemiştir.
Gökcem Kafe&Restaurantda özel gereksinimli gençlere meslek öğretilerek eğitimlerini tamamlayan gençlerimizin ilk olarak ilimizdeki sonrasında ise farklı şehirlerde farklı işletmelere yerleştirilmesi Gökcem Cafe & Restauranta ise eğitim almamış gençlerin tekrar alınarak bir döngü oluşturulması ve birçok özel gereksinimli gence iş imkânı sağlanmasıdır.
%75’inin özel gereksinimli bireylerden oluştuğu Ocak 2016 tarihinde korumalı işyeri statüsü kazanan Gökcem Cafe & Restaurant korumalı iş yeri olma özelliğiyle ilimizde, hizmet sektöründe çalışan korumalı işyeri olma özelliğiyle ise Türkiye’de ilk olma özelliği taşımaktadır.
Çalışanların sadece down Sendromlu gençlerden oluşmaması da toplumda çokça bilinen Down Kafelerden Gökcem Cafe & Restaurantı farklılaştırmaktadır.
Hali hazırdı %40 ve üzeri zihinsel engele sahip 8 özel gereksinimli genci stewart ve garson olarak iş istihdamı sağlayan Gökcem Kafe& Restaurantda çalışan özel gereksinimli genç sayısının ilerleyen günlerde artırılması hedeflenmektedir.